Ana sayfa Genel Güncel ABD’li uzman: Trump’ın Kürtlerle ilgili bilmediği şeyler var

ABD’li uzman: Trump’ın Kürtlerle ilgili bilmediği şeyler var

254
0

Uluslararası Soykırım ve Hukuk Uzmanı Jenifer Briden, “Kürtleri savunmamın sebeplerinden bir tanesi de Kürdistan Hükümetinin Hristiyanlara karşı olmaması” dedi Jennifer Briden, üç yıldır Kürdistan’ı ziyaret ederek Hristiyan göçzedelere yardım ulaştırıyor Rûdaw’a konuşan Briden, Kürdistan’ı ikinci vatanı olarak gördüğünü belirtti IŞİD savaşından kaçan Hristiyan göçzedelere yardım ulaştıran Briden, özellikle Musul’dan Kürdistan Bölgesi’ne gönderilen azınlıkların durumuna ilişkin araştırma yapıyor.

Briden, “Kürtler Musul’un tamamında kontrol sahibi değil. Ancak kontrölü altındaki bölgeleri korumuş. Kürtleri savunmamın sebeplerinden bir tanesi de Kürdistan Hükümetinin Hristiyanlara karşı olmaması” dedi Washingon’da Ezidi Katliamı’nın soykırım olarak tanınması için çalışmalar yürüten Briden, Katolik Klisesi’nin şu ana kadar Kürt halkını destekleyen bir mesaj yayınlamamasına rağmen Vatikan ile Kürdistan Bölgesi arasında iyi bir ilişki olduğunu vurguladı.Briden, ABD’de Kürtlere karşı olan güçlerin olduğunu belirterek, “Sadece bilinen güçleri kastetmiyorum. ABD’de Kürtlere karşı olup maddi gücü çok iyi olan ve ABD’nin tanınmış kimseleri var. Onlar Kürtlerin aleyhine konuşuyor ve maalesef Vatikan’da Kürtlerin lehine hiçbir tavır alamıyor. Bu sorunun büyük bir bölümü siyaset ile ilgili” diye konuştu.Irak’taki Hristiyanların durumunu tam anlamıyla halka aktaramayan ABD medyasını eleştiren Briden, “Medya sadece Irak’ta Hristiyanların olduğunu söylüyor. Ama Hristiyanların şu ana kadar neden Irak’ın Kuzeyinde korunduğunu anlatmıyor” ifadelerini kullandı.

Trump yönetimiyle iyi ilişkilere sahip olan Briden, sözlerine şunları ekledi:Trump yönetimi Kürtlerle ilgili tavırı yeniden düzenleniyor. Trump Kürtleri seviyor. Kendisi ve yönetimi de Kürtlerin iyi bir halk olduğunu biliyor. Ancak bilmedikleri ve bilmeleri gereken şeyler var.Referandum Kürdistan’ın yasal hakkıdır. ABD’de doğru olmayan bazı şeyler duyuyordum. Mesela bağımsızlık referandumunun sadece yeni bir Müslüman devlet kurma amacını taşıdğını ve bununda istikrarsızlığa neden olacağını söylüyorlardı.”Briden, “Kürdistan’ın kendini koruma kapasitesi olmasa, Irak’ta hiçbir Hristiyan kalmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın