Ana sayfa Genel Güncel AKP’liler bile ‘ezan’ tartışmasında ‘Provokasyona dikkat’ dedi

AKP’liler bile ‘ezan’ tartışmasında ‘Provokasyona dikkat’ dedi

114
0

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Taksim’de yapılan yürüyüş sırasında, polis barikatını ve gazlı-plastik mermili saldırıyı protesto edenleri “Ezana ıslıklarla, sloganlarla terbiyesizlik ettiler. Bunların tek ittifakı ezan bayrak düşmanlığıdır” şeklinde suçlaması yeni bir tartışma başlattı. Bu açıklamanın ardından dün akşam saatlerinde “Ezana uzanan eller kırılsın” sloganıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapan ve ara sokaklara giren grup daha

sonra Tarlabaşı’ndaki HDP İl Binası’na yöneldi. Bu sırada polis, grubun yürüyüşüne izin vermedi HDP İl Yönetimi, seçim öncesi kutuplaştırıcı bir dille provokasyon yaratılmak istendiğine dikkat çekerek, ‘ezan yürüyüşü’ bahanesiyle il binalarına saldırılmak istendiğini belirtti. YENEROĞLU: BİRAZ SÜKUNET Gazete Duvar’da yer alan habere göre, bu gelişmenin ardından Twitter hesabından açıklama yapan AKP Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, “Ezanın ıslıklandığı olasılığı ne kadar rahatsız ediciyse, ‘ezana uzanan eller kırılsın’ sloganıyla şiddet dili kullananlar çok daha ürkütücü. Ezanın bu şekilde korunmaya, hele insanları incitmeye ve kaba kuvvetle korkutmaya ihtiyacı yok.

Biraz sükûnet ve sağduyu lütfen” çağrısı yaptı. Erdoğan’ın teyzesinin oğlu ‘SuperHaber’ adlı internet sitesinin kurucusu Cengiz Er ise “Taksim’de ezanın ıslıklanması iddiaları üzerinden yeni bir gerilim pompalamaya çalışanlar var. Dikkatli olalım…” açıklaması yaptı. Provokatif yürüyüş çeşitli kesimlerin tepkisine çekerken, sosyal medyadan şu paylaşımlar yapıldı:

Bir Cevap Yazın