Ana sayfa Genel Güncel DGS’den Avrupa ülkelerine çağrı

DGS’den Avrupa ülkelerine çağrı

164
0

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Bürosu Eşbaşkanı Ebdulkerim Ömer Demokratik Suriye Güçleri’nin başlattığı hamleler sonucu çok sayıda IŞİD’linin sağ ele geçirildiğine dikkat çekti. Şu ana kadar ele geçirilen IŞİD’lilerin 795’inin yabancı ülke vatandaşı olduğu bilgisi veren Ömer, devletlerin kendi vatandaşlarını almaktan kaçındığını ve DSG güçlerinin denetimindeki bölgelerde bıraktığını belirtti İletişim halindeyiz Yabancı IŞİD’lileri ülkelerine teslim etmek amacıyla uluslararası devletlerle diyalog halinde olduklarını belirten Ömer

Birçok devlet ve Uluslararası Kızılay örgütüyle birçok görüşme yaptık, bu toplantılarla hedefimiz uluslararası toplumun görevini yerine getirmesi ve DSG güçlerinin denetimindeki kendi vatandaşlarını geri almasıdır” dedi.Birçok saldırıyı önledik’Ömer, IŞİD’lileri soruşturduktan sonra Avrupa devletlerinde gerçekleşen birçok eylemi önlediklerini belirterek, “Bu yüzden Avrupa devletleri, DSG güçlerine karşı görevlerini yerine getirerek kendi vatandaşlarını almalıdırlar. Bölgede yüksek sayıda çete var. Bu devletler için büyük tehdit oluşturuyor. Bunu önlemek için uluslararası güçler sorumluluklarını yerine getirmeli” vurgusu yaptı.

Almanya Zammar’ı alacak mı?
Kuzey Suriye’de DSG tarafından düzenlenen operasyonlarda sağ ele geçirilen IŞİD’in önemli isimlerinden Suriye asıllı, Alman vatandaşı Muhammed Zammar, ülkesine dönmek istediğini söyledi. 11 Eylül saldırılarından hemen sonra uzun süre Alman basınını ve kamuoyunu meşgul eden Zammar, DSG’nin elindeki IŞİD üyesi 35 Alman vatandaşından biri. Kaldığı cezaevinde, Almanya’da haftalık yayınlanan haber dergisi Der Spiegel’in yeni sayısına konuşan Zammar, Alman makamlarının kendi durumuyla ilgilenmesini istedi. Spiegel’in araştırmasına göre Federal Başsavcılığı’n IŞİD’e yönelik açtığı soruşturma kapsamında Zammar hakkında tutuklama kararı bulunuyor.

Berlin yönetiminin Zammar’ın Almanya’ya getirilip yargılanması için harekete geçip geçmeyeceği merak ediliyor. Önemli bir isim 90’lı yılların ortasında El Kaide’ye katılan ve Afganistan’da eğitim gören Zammar, 11 Eylül 2001’deki saldırılardan önce makina mühendisi kimliğiyle bir süre Ürdün, Türkiye ve Suriye’de kaldı. Zammar’ın Usame Bin Ladin’in de yakın arkadaşlarından olduğu belirtiliyor. El Kaide’nin Almanya’daki önemli isimlerinden biri olan Zammar, 11 Eylül saldırılarının hemen ardından Almanya’yı terk etti. Ancak kısa bir süre sonra Alman istihbaratı onun izini Fas’ta buldu ve ABD istihbaratı CIA’nin yardımıyla yakalandı. Ancak Almanya’nın yanı sıra Suriye vatandaşı da olduğu için 2002 yılında Şam rejimine teslim edilen Zammar, 2013 yılına kadar cezaevinde kaldı.IŞİD, 11 Eylül saldırılarını organize edenlerden birisi olduğu gerekçesiyle Zammar için “gurur kaynağımız” diyordu.
(Y.Yaşam)

Bir Cevap Yazın