Ana sayfa Genel Güncel Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Efrin gerginliği

Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Efrin gerginliği

168
0

Dışişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde HDP’li Hişyar Özsoy’un, Efrin’e dönük saldırıların “işgal” olduğu yönündeki açıklaması komisyonda gerginliğe neden oldu Özsoy Ak Partili ve MHP’li vekillere, “Efrin bir işgaldir, böyle düşünüyoruz, gerekirse mahkemeye gideriz. Sizin dışınızda birçok uluslararası platform da böyle görüyor zaten” dedi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde gergin

anlar yaşandı. HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, Efrin’e dönük operasyonu ‘işgal’ olarak tanımladığını yönündeki açıklamaları gerginliğe neden oldu Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Özsoy, Dışişleri Bakanlığının bütçesine Osmanlıcı ve Türkçü bir anlayışla hizmet verdiği yönünde eleştiri sunarak, “Kırım Tatarları, Batı Trakya, Gagavuz, Balkan, Uygur Türkleri, bir taraftan bu tartışmalar, bizce yapılması lazım. Yani azınlık olarak hakları, kültürel, siyasal, toplumsal, ekonomik hakları, bir şekilde ellerinden alınan bütün topluluklar için söylüyoruz, olması lazım. Fakat ortada bir de şöyle bir durum var: Dışişleri Bakanlığının bütçesine bakın yine, kültür, turizm bütçesine bakın, tek kelimeyle Osmanlıcı ve Türkçü bir yaklaşımla kültürel hizmetler veriliyor. Ya, Türkiye’de hiç mi yok Türk olmayan, Sünni olmayan vatandaşlar?

Ben o kadar dış programa gittim, birçoğuna bakıyorum, gerçekten mezhepçi, ırkçı birtakım kültürel projelerin ötesine geçemiyor. Yok mu bu ülkenin, Osmanlının bakiyesinde Ermeniler, yok mu Aleviler, yok mu başka kültürler? Yeri geldiği zaman konuşuyoruz, 72 tane medeniyet, 72 tane kültür. Peki, bunların Dışişleri Bakanlığının en azından tanıtım bütçesindeki yeri nedir? Türkiye’nin eğer bunlar zenginlikleriyse, bunlara dair herhangi bir planlamamız, herhangi bir çabamız var mı? Bunları sormak lazım” şeklinde konuştu El Monitör’de ÖSO militanlarından birinin Türk lirası değer kaybettiği için artık maaşların Türk lirasıyla almak istemedikleri ve Suriye dinarı ile almak istedikleri yönünde çıkan makaleyi sunan Özsoy, sözlerini “Orada, hani, bu Efrin ‘operasyon’ değil, ‘işgali’ bağlamında birtakım tartışmalar yürütüldü” sürdürdüğü sırada AKP koltuklarından sesler yükseldi Efrin işgaldir Ak Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar Türkiye’nin Efrin’e dönük yapılan şeyin operasyon olduğunu savunarak, Özsoy’a “İşgal diyemezsin” şeklinde çıkışta bulundu. Kırkpınar’a karşılık veren Özsoy ise Efrin’e dönük saldırıyı işgal olarak tanımladığını söyledi.

Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, “Türkiye bizimdir” derken, “Teröristler de Afrin’i işgal olarak görüyor” dedi. MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın da “Afrin harekatı bir temizlik harekatıdır. 5 bin terörist kanlarında boğulmuştur” ifadesini kullandı Ak Partili ve MHP’li milletvekillerine karşılık veren Özsoy, “Efrin bir işgaldir, böyle düşünüyoruz, gerekirse mahkemeye gideriz. Sizin dışınızda birçok uluslararası platform da böyle görüyor zaten. Ben sizin gibi düşünmek zorunda değilim ya! Biz HDP olarak Afrin’i işgal olarak görüyoruz. Dünya Türkiye’yi Suriye’ye terörist ihraç eden ülke olarak görüyor. Afrin operasyonunda bu kadar kamyonla terörist taşıdınız oraya ya!” şeklinde konuştu TSK ve ÖSO’ya bağlı silahlı gruplar 2 ay süren bir operasonun ardından 18 Mart’ta Rojava’nın (Batı Kürdistan) Efrin kentini ele geçirmişti. ÖSO grupları tarafından talan, hırsızlık, kaçırma, öldürme işkence vb.devam ettiği Efrin’den onbirlce insan göçetmek zorunda bırakılmış ve yerlerine de Doğu Guta ve Suriye’nin diğer bölgelerinden militanların aileleri yerleştirilmişti.

Bir Cevap Yazın