Ana sayfa Genel Güncel HSD ile Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı arasındaki görüşmenin ayrıntıları açıklandı

HSD ile Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı arasındaki görüşmenin ayrıntıları açıklandı

133
0

Rojava özerk yönetimine yakın bir kaynak BasNews’e Irak Haşdi Şabi Komuta Konseyi Başkanı Falih Feyyaz ile Demokratik Suriye Güçleri(HSD) yetkilileri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ayrıntılarını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen Rojava özerk yönetimine yakın bir kaynak, geçtiğimiz ay Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Sekreteri Falih Feyyaz’ın HSD’nin üst düzey tanınmış isimleri ile bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi. Sözkonu kaynak, görüşmenin

ayrıntılarına ilişkin BasNews’e konuştu Falih Feyyaz ile HSD yetkililerinin gerçekletirdiği görüşmede, HSD’nin elindeki Irak vatandaşı ile yabancı uyruklu bazı IŞİD’in önde gelen isimlerinin Irak’a teslim edilmesinin görüşüldüğü kaydedildi. Kaynağın bildirdiğine göre aralarında çok tehlikeli isimlerinde bulunduğu Irak ve yabancı uyruklu üst düzey IŞİD üyelerinin Irak’a teslim edilmesi konusunda HSD ile Falih Feyyaz’ın anlaştı. Anlaşmaya göre teslim edilme 3 aşamada gerçekleşti. İlki 15 Şubat’ta gerçekleşen teslim etmenin ikincisi 19, üçüncüsü ise 23 Şubat’ta gerçekleşti. HSD, aralarında üst düzey IŞİD emirlerinin de bulunduğu 280 IŞİD üyesini Irak Ordusu’nun Anbar’daki 7.kolordunun 37.tümenine teslim etti.

Sözkonusu kaynak, teslim edilen Irak ve bazı yabancı uyruklu IŞİD üyelerinin ABD’nin gözetiminde gerçekleştiğini ve bu IŞİD üyelerinin ilerde başka bölgelerde başka isimlerle kullanılmak için eğitilmek üzere Irak’a gönderildiklerini iddia etti. Öte yandan Rojavalı kaynak HSD yetkililerinin Falih Feyyaz’a Suriye’nin kuzeyindeki Arap aşiret liderlerini Şam ile diyalog içerisinde olmasına ilişkin Irak’ın verdiği destekten ötürü duydukları rahatsızlığı ilettiğini söyledi. Kaynağın aktardığına göre Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Komutanlık Konseyi Başkanı Falih Feyyaz, Suriye’nin kuzeyindeki Arap aşiretleri HSD’ye karşı savaşmaları konusunda cesaretleştirmeyecekleri ve desteklemeyeceklerine dair söz verdiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın