Ana sayfa Genel Güncel Kürdistan Başkanı nasıl seçilecek?

Kürdistan Başkanı nasıl seçilecek?

103
0

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından Neçirvan Barzani’nin Kürdistan Başkanlığı’na aday gösterileceğinin ilan edilmesinin ardından başkanlık seçiminin nasıl yapılacağı merak ediliyor KDP bu döneme mahsus olmak üzere Kürdistan Başkanı’nı parlamentonun seçmesine olumlu bakarken, kısa bir süre içerisinde hazırlanması beklenen Kürdistan Anayasası ile tartışmanın ortadan kalkmasını istiyor Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Değişim Hareketi (Goran) ise parlamenter sistemlerde olduğu gibi Kürdistan Başkanı’nın parlamento tarafından seçilmesini savunuyor.

Konuyla ilgili K24’e konuşan KDP’li Kürdistan Parlamentosu Üyesi Umed Xoşnaw, KDP ile diğer partiler arasında olan başkanlık seçimleri ile ilgili görüş farklılığının anayasayla ilgili bir konu olduğunu söyledi Parlamentonun bu dönemde başkanlık seçimleriyle ilgili konuyu anayasayı hazırlayarak çözeceğini kaydeden Xoşnaw, “Kürdistan Başkanı parlamento tarafından mı seçilecek, halk tarafından mı? Anayasa ile bu sorun çözüme kavuşacak. Sorunun çözümü için bu dönem Kürdistan Başkanı’nı parlamentonun seçmesi gerekir” dedi Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) Kürdistan Parlamentosu Üyesi Lokman Werdi de, KDP’nin başkanın parlamentoda seçilmesi görüşünü benimsediklerini söyleyerek, “KDP’nin Kürdistan Başkanı’nın parlamento tarafından seçilmesini kabul etmesi siyasi partilerin uzlaşması açısından iyi bir adım. Sadece 2 ve 4 numaralı maddelerin değiştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Değişim Hareketi (Goran) de Kürdistan Başkanı’nın parlamento tarafından seçilmesini istiyor K24’e konuşan Kürdistan Parlamentosu’nda Goran Grubu Başkanı Ali Heme Salih, “Bizim bu dönem için üzerinde çalıştığımız 3 stratejimiz var; Kürdistan Başkanı seçimlerinde parlamenter sistemin esas alınması, Kürdistan Silahlı Kuvvetleri’nin yapılandırılıp kurumsallaştırılması ve petrol kartı ve diğer mali kartların kurumsallaştırılması” diye konuştu. 

Bir Cevap Yazın