Ana sayfa Genel Güncel Osman Öcalan: PKK Kürtleri kandırmak istiyor

Osman Öcalan: PKK Kürtleri kandırmak istiyor

278
0

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi ve eski PKK yöneticisi Osman Öcalan, ABD’nin, PKK’nin 3 yöneticisinin başına ödül koyma kararı ve PKK’nin son dönem politikasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu Kurdistan24’te yayınlanan BasiRoj programına konuk olan Osman Öcalan, PKK’nin hem kendisini hem de Kürtleri kandırmak istediğini söyledi Öcalan, ABD’nin Ortadoğu’yu yeniden dizayn etmek istediği için

Türkiye gibi bir ülkeyi karşısına almak istemediğini ve PKK’nin 3 yöneticisiyle ilgili para ödülü koyduğunu belirttti ve politikaların ABD’nin çıkarına olduğunu söyledi.ABD’nin PYD ile PJAK’ın PKK’den ayrılmasını istediğini ifade eden Öcalan, Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın buna karşı çıktığını vurguladı ve “Abdullah Öcalan tutuklandığı zaman PYD ve PJAK’ı ben kurdum ki PKK’nin kolu olsunlar ve devrim onlarla devam etsin. Cemil Bayık PJAK’ın, Murat Karayılan da PYD’nin kurulmasına karşı çıktı. Duran Kalkan da ikisine destek veriyordu. Ama eğer bu üç kişi PKK’den uzaklaştırılırsa PKK güçlenecektir” açıklamasında bulundu.PKK’nin bugün yürüttüğü politika Kürtlerin çıkarlarına ters olduğunu ifade eden Öcalan, “PKK’nin politikası parti çıkarı üzerinde yürüyor, bu da Kürtlerin çıkarına terstir. PKK böyle bir politika ile hem kendisini hem de Kürtleri kandırmak istiyor” dedi.

HENDEKLERÖcalan, PKK’nin İran ve Suriye rejimi ile olan ilişkileri hakkında, “Hendek çatışmalarında sonra PKK’de büyük bir kırılma yaşandı. Çünkü hem Kürtler hem de gerillalar hendeklere karşıydı. Hendek taktiğinin yanlış olduğunu söylüyorlardı. Kimse bu hendek politikasına arka çıkmadı. O zaman PKK, ABD’nin kendisine yardım etmesini istiyordu ama ABD yardım etmedi. Dolaysıyla PKK de yüzünü eski dostları olan İran ve Suriye’ye çevirdi. Çünkü İran ve Suriye PKK’nin eski dostlarıdır” dedi.ABD’nin başlarına ödül koyduğu PKK 3 yöneticisinin Kürtlere ve PKK’ye büyük zarar verdiklerini belirten Öcalan, PKK’nin kendi çıkarını Kürtlerden daha fazla önemsediğini ileri sürdü.Öcalan son olarak, Kürtlerin Karayılan, Bayık ve Kalkan’ı yargılamaması gerektiğini ifade ederek, onlara “Neden hendek savaşını çıkardınız” şu sorusunu sorması gerektiğini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın