Ana sayfa Genel Güncel YPG’den Türkiye’ye diyalog çağrısı

YPG’den Türkiye’ye diyalog çağrısı

214
0

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca birçok bölgeyi kontrol eden YPG Türkiye’yle sorunlarını çözmek için diyaloğa açık olduklarını açıkladı YPG sözcüsü Nuri Mahmud Türkiye ulusu ve devletiyle yaşadığımız sorunları diyalog yoluyla çözmeye hazırız dedi Mahmud bu açıklamayı Erbil’den yayın yapan Rudaw sitesi ile söyleşisinde yaptı YPG sözcüsü Türkiye ile ABD müttefik Sizi Suriye’de korumak için

bu ittifaktan vazgeçerler mi?” sorusuna yanıtında, “Türkiye ile ABD’nin müttefik olduğunu tabii ki biliyoruz. Ve biz de kuzey Suriye bölgesi olarak Türkiye ulusu ve devleti ile komşuyuz” dedi. Nuri Mahmud, ‘Türkiye’de yetkililerin yaptıklarının Türk ulusunun değil, belirli bir grubun duruşunu yansıttığını’ ve ‘bu grubun 1.8 milyon kilometrekarelik Osmanlı haritasına yeniden sahip olmayı amaçladığını’ savunarak, “Türkiye ulusu ve devletiyle yaşadığımız sorunları diyalog yoluyla çözmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

PKK BUNLARI NASIL YAPABİLİR?
YPG sözcüsüne PKK ile ilişkileri de soruldu. Nuri Mahmud, “Türkiye Rojava’ya, PKK ile savaştığını söyleyerek saldırıyor. Siz kendi kendinizi yönetiyor musunuz yoksa Kandil mi yetkili?” sorusuna “Şüphesiz, kuzey Suriye bölgesinin halkı kendi kendisini yönetiyor” yanıtını verdi. Mahmud, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin, Arapların, Hıristiyanların ve Ezidilerin kendi konseyleri olduğuna dikkat çekerek, “Onlar meşru; yasalar hazırlıyorlar, kendi adalet sistemlerini koruyorlar, sağlık gibi her alanda kendi sistemlerini geliştiriyorlar. PKK bu tür şeyleri nasıl yapabilir?” dedi.

Bir Cevap Yazın